Ing. Eva Tylová

Eva Tylová (*12. prosince 1959, Praha) je od roku 2014 předsedkyně klubu zastupitelů Piráti, Zelení a LES na Praze 12. Vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVÚT. Záhy se začala věnovat ochraně životního prostředí. Působila na ministerstvu životního prostředí od pozice referentky po náměstkyni ministra životního prostředí (1998-2002). Jako náměstkyně ministra se angažovala proti těžbě zlata v Mokrsku, kontroverzní dálnicí D3 přes Posázaví, požadovala VŘ na sanaci dioxinových baráků ve Spolaně.

V letech 2003 až 2006 hájila zájmy ochrany přírody jako parlamentní zpravodajka Asociace nevládních organizací Zelený kruh. V letech 2002-2003 a 2008-2010 řídila Českou inspekci životního prostředí. Pod jejím vedením Inspekce připravila podklady o skutečných nákladech na odstranění starých zátěží (cca 30-40 mld. Kč) oproti připravenému předražení zakázky o 30 mld. Kč. Pro nesouhlas se superzakázkou byla ministrem Drobilem odvolána.

V roce 2010 až 2014 působila na Praze 12 jako místostarostka pro ochranu životního prostředí a územní rozvoj. Prosazovala otevřenou a transparentní radnici (např. občané se mohou stát členy komisí rady), zveřejnění nejen smluv, ale i objednávek úřadu atd. Zavedla řadu komunitních a ekologicky zaměřených akcí. Vystupovala proti předimenzovaným developerským projektům. Jako místostarostka iniciovala, aby rada MČ Praha 12 podala žalobu k soudu na neplatnost změny kódu při schvalování změny územního plánu na tzv. Louce Na Šabatce v Komořanech. Soud definitivně nezákonnost schválení změny územního plánu potvrdil. V roce 2014 stála za vznikem koalice Pirátů, Zelených a LES a úspěšně tuto koalici vedla v komunálních volbách v r. 2014.

Založila si blog, kde komentuje developerské kauzy v rámci seriálu “Tady není developerovo”.

Po volbách v roce 2018 se stala radní s kompetencí územní rozvoj a životní prostředí.

Navrhni úpravu