Stopa Loxie a Fetters Mng. na panoramatu Prahy 12

Stopa Loxie a Fetters Mng. na panoramatu Prahy 12

Architektonické studio Loxia Prahu 12 “umí”. Firma Fetters Management ji v tom často doprovází jako správce stavby. A v poslední době se dopředu hýbou jejich nové projekty v existující zástavbě.

Bytový dům Komořanská (před Auto Kelly)

V úterý 21.12.2022 se rozeběhlo územní řízení na pozemku, který je v hledáčku developerů již mnoho let. Známý byl například záměr na obchodní centrum South Gate z roku 2013. Nynější majitel pozemek koupil se záměrem na bytový dům z pera Loxie a Fetters Management. Dům má 5podlažní základ, ze kterého vystupuje 12podlažní věž.

Během pirátského vedení městské části Praha 12 jsme se s investorem několikrát setkali a opakovali naše stanovisko, že by pro nás byla přijatelná nejvýš 5podlažní stavba s náznakem sedlové střechy zachovávající ráz starých Modřan. V podobném stylu jako byl postaven komplex kolem Obchodního náměstí. Momentálně je z toho věž s dvanácti patry.

Vizualizace domu na Komořanské

Viladomy Voborského

Dalším aktuálním společným dílem Loxie a Fetters Mng. jsou dva viladomy, které mají vzniknout místo původní vily na křižovatce ulic Voborského a Na Blanseku. Loxia zde navrhla dva bytové domy, u ulice Na Blanseku 4podlažní, nad ním pak 3podlažní.

Při setkáních se sousedy i na jednání komise pro územní rozvoj dne 14.9.2022 padl jednoznačný názor, že je stavba předimenzovaná. Zvlášť budova při ulici Na Blanseku, která stíní vedlejší rodinné domy. Místní zaslali vedení Prahy 12 petici se žádostí o podporu. Nové vedení Prahy 12 ale projekt akceptovalo a uzavřelo 20.12.2022 smlouvu o spolupráci (usnesení R-8-015-22)

Vizualizace Viladomy Voborského

Další projekty

Pokusme se aspoň stručně vyjmenovat nám známá realizovaná i zatím nerealizovaná díla Loxie na Praze 12

projekt Loxia Fetters Mng. investor
Modřanka/Modřanský cukrovar soukromníci
radnice Prahy 12 MČ Praha 12
Objemová studie ZŠ Komořany (✓) MČ Praha 12
MŠ Mydlinky MČ Praha 12
Bytový dům OC Jasná soukromník
Bytový dům u Auto Kelly soukromník
Viladomy Voborského soukromník
Bytový dům Hausmannova soukromník
Studie přestavby staré radnice P12 hl.m.Praha, PDS

Loxie je tedy na Praze 12 poslední dobou poměrně činná.

Loxia a zahušťování sídlišť, vize vs. smutná realita

Na Praze 12 se obvykle staví v tzv. stabilizovaném území, často na sídlištích. Zaujal nás proto rozhovor Jany Mastíkové, hlavní architektky Loxie, v propagační knize pražského hnutí ANO Vize pražského bydlení 2033. V knize je po boku lidí jako jsou bývalý primátor Pavel Bém (ODS), developerů (Trigema), a velkého množství pražských prominentů ANO. Na straně 76 uvádí:

“Při srovnání hustoty sídliště na hektar, tak sídliště už relativně hustá jsou, protože jsou vyhnaná do výšky. Mají dostatek zeleně, ale potýkají se zase například s nedostatkem parkování, při jejich výstavbě se nepočítalo s automobilovou dopravou a jejím boomem. Většina sídlišť se dusí auty, nemají dostatečně kapacitní dopravní trasy a odstavné plochy, na rozdíl od jádrových částí měst, které tím zase tolik netrpí, ale zase často z okna každého pokoje nekoukáte do zeleně, koukáte na ulici nebo do oken sousedního domu.”

S jejím názorem Piráti na Praze 12 více než souhlasí. Litujeme tedy paní architektku, že je nucena kreslit v případě OC Jasná, BD u Auto Kelly i u domu v ulici Hausmannova v místě bývalého úřadu budovy vskutku objemné.

Citace Jany Mastíkové v knize o bydlení

(foto: repro kniha Vize pražského bydlení 2033, strany 76 a 77)

Co nám ještě Loxia přinese?

Loxia je aktivní i na jiných městských částech Prahy s možnými vazbami na některé politiky. Budeme se jejím aktivitám věnovat v některém dalším pokračování. Piráti na Praze 12 budou i nadále projekty spojené s Loxií co nejpečlivěji studovat.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu