Rada si posvětila, že zakázky do 300 tisíc už zveřejňovat nemusí

Rada si posvětila, že zakázky do 300 tisíc už zveřejňovat nemusí

Ještě by je někdo viděl, že? Ale žerty stranou: dříve se zakázky od 50 tisíc Kč povinně zveřejňovaly minimálně na webu, aby v nich mohlo podat nabídku co nejvíce uchazečů. A radnice tak získala při dodržení určité kvalifikace i nejnižší cenu. Zveřejňování také omezuje korupci. Jinak se snadno stane, že se o zakázce dozvědí jen “zasvěcení”.

Letos koalice ODS, ANO a TOP 09 zavedla na úřadě novou směrnici (usnesením R-11-018-23) pro zadávání zakázek malého rozsahu (do 2 milionů). Takovou směrnici mají snad všechny úřady a zakázky se v ní dělí do kategorií podle předpokládané ceny. A právě hranici pro zveřejňování koalice zvýšila z 50 tisíc dokonce na 300 tisíc Kč. Do tohoto limitu stačí provést jen “průzkum trhu”. Navíc snížila minimální počet přímo oslovených firem z 5 na 3.

Jak to vypadá v praxi? Zakázku za čtvrt milionu na namalování dopravního hřiště radní Vojtěch Mikoláš (ODS) řeší tak, že radnice prostě napsala e-mail třem firmám. Odpověděla jedna z nich a zakázku tak získala. Zbývající dvě na e-mail neodpověděly. Možná nepřekvapivě: jedna z nich dle svého webu ani malovaná dopravní hřiště nedělá. Zabývá se litím betonových podlah, stěrkami a stavbou silnic.

Tzv. z ruky se tak dají zadávat významně dražší zakázky než dříve. Vzhledem k tomu, že radní hospodaří s veřejnými prostředky, měli by se svěřenými financemi nakládat s respektem. Rada slibovala, že naváže na naši politiku čím dál vyšší transparence, již rok však po malých i větších krocích dělá pravý opak.

Jak to bylo dříve, “za nás”? Viz článek z roku 2019.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu