Bude Loxia a Fetters Mng. dělat pro pražskou ODS i nový PRIOR?

Bude Loxia a Fetters Mng. dělat pro pražskou ODS i nový PRIOR?

Na příští středu se chystá zásadní hlasování o budoucnosti PRIORu. Úplné detaily vedení nechce zveřejnit, ačkoli by to podle právníků bylo nejspíš možné.

Zastupitelé ale mají k dispozici všechny podklady. Můžeme proto uvést následující body:

  • Princip zakázky: firma (koncesionář) budovu zbourá, postaví novou, bude ji 50 let provozovat a platit Praze 12 minimálně 10 milionů Kč ročně (plus inflace)
  • Všichni účastníci se chystají současnou budovu zbourat a postavit novou
  • Novou budovou bude bytový dům s cca 200 byty nad dvěma komerčními podlažími
  • Návrh pravděpodobně dodá firma Loxia, která během vlád ODS na Praze 12 realizuje jednu zakázku za druhou
  • Soutěž pro Prahu 12 připravovali právníci z Rowan Legal a poradci z Newton Business Development a Fetters Management

(ilustrační obrázek výše: fotka z veřejné prezentace dne 17.2.2023; zleva: Jan Chyba - Fetters Mng., Michal Tesař - Newton Business Development, Lukáš Sommer - Rowan Legal, Petr Šula - místostarosta Prahy 12)

Lze v Praze 12 postavit něco bez Loxie (a Fetters Mng.)?

Ze získaných podkladů víme, že jeden z návrhů nového komplexu udělala i nám známá Loxia. Jejímu vlivu na panorama Prahy 12 jsme věnovali náš předchozí článek.

Procházeli jsme působení Loxie na jiných městských částech Prahy a zaujala nás zejména Praha 8 a Praha 14. Podle našich informaci na obou z nich působí majitel Loxie Milan Veselý jako poradce při územním rozvoji a účastní se schůzek s developery.

Praha 8, kde je dlouholetým starostou Ondřej Gros z ODS, plánuje novou základní školu Rohan a pro její návrh využila architektonickou soutěž. Protože jsme ale v odéesácké Praze 8, místo obvyklých zkušených administrátorů použili k organizaci soutěže právě Loxii. Mimochodem, právní služby pro Loxii dělala advokátní kancelář Gürlich, Vítek & partners, kterou se snažil prosadit na administraci soutěže na ZŠ Komořany na Praze 12 i nynější starosta Vojtěch Kos (ODS).

Zvláštní je, že kvůli problémům není architektonická soutěž na Praze 8 ani po roce od odevzdání návrhů uzavřena.


Fetters již ovládá stavby základních škol na Praze 8 i Praze 12

Praha 8 však již vypsala soutěž na projektový management stavby ZŠ Rohan a (modří už vědí): vyhrála ji firma Fetters Management. Asi nebude náhoda, že po odchodu Pirátů na Praze 12 do opozice vypsalo nové vedení (ODS+TOP09 a ANO+Trikolora) zakázku na projektový management stavby ZŠ Komořany, a dne 7.2.2023 uzavřela smlouvu opět s Fetters Management (usnesení R-14-006-23). Podle našeho názoru byly kvalifikační podmínky soutěže nastaveny tak, že mohl stěží vyhrát někdo jiný než “parta ze stavby radnice Prahy 12”.

Současný PRIOR

Místo obchodního je dům bytový: 400 nových obyvatel na sídlišti

Jak jsme uvedli, nový “Prior” budou převážně byty. Část jich bude určena k prodeji, část bude nájemních. Ačkoli bude dům vlastněn Prahou 12, byty nebudou klasicky obecní s dostupným nájmem. Nájem bude komerční, neboť právě z něj bude koncesionář platit městské části minimálně 10 milionů ročně. V domě má být cca 200 bytů, tedy v lokalitě přibude cca 400 nových obyvatel. Přesná čísla nesmíme v rámci probíhajícího zakázkového řízení zveřejnit.

Aktualizace 24.2.2023: bytů bude celkem 164. Z toho 88 na prodej a 76 k pronájmu.

Piráti z Prahy 12 si nemyslí, že sídliště v tomto místě unese stovky dalších obyvatel. Navíc panuje názor, že takto zásadní místo v centru čtvrti nemá tvořit bytovka, ale nadále pouze dům se službami a obchody. Proto jsme v dubnu 2022 hlasovali proti vypsání finální (nabídkové) fáze zakázky. Měli jsme ještě jeden další pádný důvod, ten ale nesmíme do ukončení zakázkového řízení veřejně prezentovat.

Aktualizace 24.2.2023: tím dalším podstatným důvodem bylo, že v soutěži zůstal od 20.1.2022 již jen jeden uchazeč. Pokud by získal od někoho ze širokého organizačního týmu informaci, že je v soutěži sám, mohl by s klidem podat nejnižší možnou finanční nabídku v zadání, tedy 10 milionů korun ročně. Což se nakonec opravdu stalo… Prostě “nesoutěž”.

Screenshot hlasování, ODS a TOP pro, Piráti proti
(Neshoda tehdejší koalice při hlasování 27.04.2022)

Tehdejší pirátský starosta Prahy 12 Jan Adamec vysvětluje svou pozici takto: “Vzhledem k tomu, že o uzavření smlouvy mělo rozhodnout až nové vedení Prahy po komunálních volbách, navrhoval jsem tehdy spojenectví ODS a TOP09, že by bylo férové nechat novému vedení možnost ještě zakázku upravit dle svého, tedy upravit ještě zadání, případně udělat ještě jedno kolo soutěžního dialogu. ODS a TOP09 si ale prohlasovaly zadání své.”

Co navrhují Piráti s PRIORem?

  1. Urbanistickou studii okolí Sofijského náměstí s participací.
  2. Využijeme roky připravovanou koncesní smlouvu a zkušenosti ze soutěžního dialogu. V průběhu aktuálně končící soutěže se hodně změnily podmínky na trhu (COVID a válka na Ukrajině).
  3. Pojďme to udělat úplně jinak: urbanistickou soutěž na okolí náměstí a pak teprve koncesi. Pro novou soutěž na koncesi už máme připravenou smlouvu, do které se bude moct přihlásit opět více firem. A budou mezi sebou moci skutečně soutěžit. I bez nutnosti nového dlouhého soutěžního dialogu (tedy se ušetří finance za novou soutěž).

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu