Robot ve službách Dvanáctky. Seniorům změří tlak a vypráví vtipy

Robot ve službách Dvanáctky. Seniorům změří tlak a vypráví vtipy

Pracovník v sociálních službách, který se nikdy neunaví a na otázky klientů, případně i ty neustále se opakující, odpoví s neměnným úsměvem. To je robot Robin. Před necelými třemi měsíci začal pomáhat v Sociálně ošetřovatelském centru Prahy 12.

“Dříve jsem navštěvoval inovační centra v celé České republice. Když jsem v médiích viděl poprvé prototyp Robina, zhmotnila se má představa o pomocnících v domácnostech,” popisuje radní pro sociální věci Jiří Brůžek. Společnost HIGH TECH PARK robota vyvíjela ve spolupráci s ČVUT. “O využití podobných moderních technologií jsem usiloval od prvních dní, kdy jsem nastoupil do funkce radního pro sociální záležitosti,” dodává.

Robin totiž umí spoustu věcí, kterými ulehčí mnohdy přetíženému personálu a zároveň potěší klienty. Je naprogramovaný k tomu, aby reagoval na hlasové povely, komunikoval se seniory, předčítal jim zprávy z internetu a hrál třeba bingo. Výhledově by měl klientům umět zprostředkovat kontakt s rodinou pomocí videohovoru nebo fotografií a pomáhat s ergoterapií. Když na to přijde, s pomocí přístrojů změří tlak, tep, hodnotu glykemie i teplotu. Robin je zatím v testovacím provozu a v ošetřovatelském centru pomáhají se zpětnou vazbou.

Robot s klientem

“Zahraj Tučného”

“Jsme domluveni na určité spolupráci, bezplatně tedy poskytujeme úpravy na míru potřebám klientů,” upřesňuje Petr Panýrek, ředitel společnosti HIGH TECH PARK, která robota MČ Praha 12 pronajímá. Například odpovědi Robina na otázku, jak se má, vymyslela aktivizační pracovnice centra Kateřina Šlerová. “Stojí to za prd, ale nic si z toho nedělám,” zavtipkuje robot. Paní Šlerová má v centru na starosti ergoterapii, s Robinem se učí pracovat. Bere ho za svými klienty. V oddělení B, kde jsou převážně ti ležící a méně soběstační, je upovídaný robot zajímavým zpestřením a novým námětem k hovoru. Když vtančí do pokoje s oblíbenou písní místních, většina klientů zpozorní, někteří pokyvují hlavou do rytmu. “První reakce klientů na Robina se různily, ale každý si ho chtěl osahat. A Robin na doteky umí reagovat a otáčet se za nimi,” vypráví Kateřina Šlerová Jiřímu Brůžkovi, který se v druhé polovině loňského prosince přijel do Sociálně ošetřovatelského centra na Robina podívat. Na hudbu zdejší klienti reagují až zázračně. Robin má v paměti uložené jejich oblíbené interprety, které současná rádia příliš nezařazují. Na povel “zahraj Tučného” už Robin ví, kterou píseň vybrat. Jeho kapacita se postupně navyšuje a umí se připojit i na YouTube.

Něco málo přes metr vysoký robot, připomínající kluka v džínových lacláčích na koloběžce, se zatím učí v centru fungovat, stejně jako jeho personál s Robinem. “Chci moc poděkovat paní Šlerové za její nasazení. Robin má pracovníkům v sociálních službách především ulehčit, bez testovacího provozu by to ale nebylo možné,” zdůrazňuje Jiří Brůžek.

Robot - pohled zezadu

Pomocník budoucnosti

Vše, co se Robin naučí v domech s pečovatelskou službou, může zužitkovat také v domácím prostředí seniorů, kde jim dokáže dělat společnost a “pohlídat” je tak, aby mohli u sebe doma zůstat co nejdéle.

“Vývoj trval okolo roku, hodně jsme dbali na to, aby byl připojen na naše servery,” doplňuje Petr Panýrek s tím, že data, která Robin může sbírat, neopouštějí Českou republiku. V letošním roce chce spolupráci s obcemi prohloubit. “Jsem rád, že u nás na Dvanáctce Robina máme, v těchto pomocnících je budoucnost. Populace stárne a je třeba se o naše spoluobčany důstojně postarat. Každá bezpečná technologie, která v tom personálu sociálních služeb pomůže, je vítaná,” uzavírá Jiří Brůžek.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu