Podezřelá koupě chaty starostou Prahy 12 Maruštíkem

Podezřelá koupě chaty starostou Prahy 12 Maruštíkem

Kupuje se na naší radnici věrnost vládnoucí koalici pomocí zhodnocování pozemků? Nynější starosta Milan Maruštík (ANO) si pořídil chatu v zahrádkářské kolonii, aby vzápětí Rada MČ Praha 12 i zastupitelstvo schválily změnu územního plánu tak, aby na něm mohl postavit rodinný dům, a cena pozemku se tak zvedla minimálně o 4 miliony korun.

Jak to celé začalo? Maruštík si se svou ženou koupili dne 22. 6. 2015 chatu v zahrádkářské kolonii v Komořanech, nacházející se na jih od dálničního okruhu. Konkrétně se jedná o chatu v ulici Koukolová o rozloze 733 m². Maruštík byl tehdy radním, součástí koalice ANO, Změna pro Prahu 12 a ČSSD, vedené starostkou Danielou Rázkovou (Změna pro Prahu 12, členka KDU-ČSL).

Chatu s pozemkem pořídil za cenu cca 900 000 Kč (inzerát zněl na 986 800 Kč), tedy asi za 1200 Kč/m². Celá oblast má v územním plánu kód PZO/OB-A, tedy zahrádkářská oblast s možností budoucí změny na jednopodlažní obytnou výstavbu (viz kódy). Pokud by šlo na tomto pozemku postavit rodinný dům, znamenalo by to jeho okamžité zhodnocení a mohl by mít cenu přes 5 milionů Kč.

Umožní rada Maruštíkovi postavit místo chaty dům?

A na začátek procesu změny územního plánu nemusel Maruštík čekat vůbec dlouho. Hned za 2 měsíce Rada MČ Praha 12 takový záměr na změnu na kód OB-B odsouhlasila (viz usnesení R-032-002-15) a o další měsíc později, 13. 10. 2015, jej posvětilo i zastupitelstvo (viz usnesení Z-08-007-15). Náhoda?

Proti změně územního plánu hlasovala celá opozice včetně Pirátů (jmenný záznam hlasování nebyl tehdy pořizován). Opozice poukazovala jednak na hluk ze sousedního dálničního okruhu, a pak hlavně na fakt, že změny územního plánu v zahrádkářských koloniích jsou snad vždy zamítány. Proč tedy najednou dělat výjimku? Koalice změnu k údivu opozice obhajovala tím, že se na místě vyskytují bezdomovci a výstavbou domů by se tento problém vyřešil.

Uveďme k tomu ještě, že si můžete přečíst celý záznam jednání (bod 8 od strany 36) a že Maruštík korektně na začátku jednání ohlásil svůj střet zájmů podle Etického kodexu zastupitele.

Konec nadějí

Koalice ANO, Změna pro Prahu 12 a ČSSD tedy dala záměru zelenou. Celý proces změny územního plánu ale trvá přibližně čtyři roky (viz náš popis). Naděje pana Maruštíka však skončily hned v dalším kole. Po negativních stanoviscích komise, výboru a Rady hl. m. Prahy tento podnět dne 2. 11. 2017 definitivně zamítlo Zastupitelstvo hl. m. Prahy (viz sledování změny na pražském portálu Změna plánu).

Pokud by bylo vše čisté, proč si Maruštík kupoval chatu mezi bezdomovci, jak tvrdí jeho spolustraníci?

22. 6. 2015 Maruštík kupuje chatu v zahrádkářské oblasti
31. 8. 2015 Rada P12 schvaluje změnu územního plánu
13. 10. 2015 Zastupitelstvo P12 schvaluje změnu úz. plánu
2. 11. 2017 Zastupitelstvo hl. m. Prahy změnu zamítá

(foto: ilustrační koláž autorů)

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu