Kdo zaplatí opravu Sofijáku?

Kdo zaplatí opravu Sofijáku?

Sofijské náměstí právě teď hostí ledové kluziště a přináší radost, zejména dětem. Jsem rád, že tu taková atrakce může být. Ukazuje se, že plocha náměstí má své využití. Ačkoli kluziště s umělým ledem by bylo vzhledem k cenám energií a teplým zimám bezpochyby ekonomičtější.

Trápí mě však horní část náměstí se sklony, jejíž oprava byla sice na začátku listopadu dokončena, ale opět se objevilo několik chyb. Z jejich povahy se zdá, že odpovědnost za ně spadá (opět) na nedokonalý projekt nebo (opět) na neuhlídání detailů při realizaci.

Tyto chyby se v rámci rekonstrukce Sofijáku bohužel opakují. Proto předchozí vedení Prahy 12 v čele s Piráty nechalo zpracovat právní analýzu. Ta uvádí, že za pochybení mohou nerozlučně projektant, technický dozor a realizační firma. Proto i náklady na opravu měly být vymáhány právě na nich. Vina kohokoli z úřadu nebyla prokázána.

Rozporovaný detail opravy sklonů v horní části náměstí Rozporovaný detail opravy sklonů v horní části náměstí

Mimosoudní dohoda ODS-ANO znemožní najít viníka

Hned na prvním zasedání zastupitelstva však nový starosta Vojtěch Kos (ODS) sdělil, že navrhne mimosoudní dohodu. Ta pravděpodobně povede k finanční spoluúčasti radnice a nové vedení tímto krokem nechrání veřejný rozpočet ani zájem.

Co je možná ještě horší: návrh mimosoudního vyrovnání z iniciativy ODS a ANO zamezí zjištění pravdy ohledně pochybení u soudu. Připomeňme proto, že architekta Krause v podezřelém výběrku přivedl tehdejší místostarosta Michal Pinc (ANO), pro kterého řešil i soukromé zakázky. Samotnou rekonstrukci pak měla v gesci ODS, která dosud vinu popírala. V tomto světle dává pokus koalice ODS-ANO obejít soud další otázky. Za Piráty budeme dění sledovat a pokusíme se tomuto zamezit.


Zdroj: zápis 1. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 12, strana 29, odpověď Vojtěcha Kose

U Sofijského náměstí je ta situace taková, že tam se budeme muset prostě na radě dohodnout, jakou formou vlastně vymáhat tu vzniklou škodu a kdo za ni může a ono je to poměrně komplikované, protože je v tom několik subjektů, včetně městské části, takže pravděpodobně by tam mohlo dojít k nějaké, aspoň doufám mimosoudní dohodě.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu